wordpress cloudflare ssl kurulumu (resimli)

Merhabalar Değerli Arkadaşlarım,Bugünki konumda wordpress cloudflare ssl kurulumu (resimli) olarak elimden geldiğince anlataya çalışacağım.Bilindiği üzere son güncellemelerde, Google yaptığı açıklama ile HTTPS (2048-bit SSL) sahibi olan sitelerin sıralamada ufak bir miktar avantaja sahip olacağını duyurdu.

Belki bir çoğunuz biliyordur veya bilmiyordur,SSL için Sabit ip’ye ihtiyaç vardır,Buna ihtiyaç duymadan WordPress alt yapılı sitemize cloudflare ssl i nasıl entegre edeceğimizi en kolay ve kafa karıştırmadan nasıl yapacağınız anlatmaya çalışacağım.Öncelikle cloudflareye üye olmadığınızı varsayarak makaleme başlıyorum https://www.cloudflare.com/ sitesi ne kayıt oluyoruz. kayıt olduktan sonra, Hesabımıza giriş yapıp sağ üst köşede bulunan add site sekmesine tıklıyoruz,Aşağıdaki gibi bir sayfa açılıyor.

Enter Comma-separated domain names kısmına www.siteadi.com şeklinde urlmizi ekleyip Begin Scan butonuna tıklıyoruz.ve sitemizi taramaya başlıyor,Tarama işlemi bittiğinde Continue Setup butonuna tıklıyoruz.Sonrasında aşağıdaki gibi bir resim açılıyor ve bulut resimlerinin hepsine tıklayıp turuncu hale gelmesini sağlıyoruz.ve ardından altta bulunan Continue Sekmesine tıklıyoruz.

Açılan sekmede Select a Cloudflare Plan bölümünden Free kısmını seçip ileri diyoruz ve son aşamada bize name serverlerimizi veriyor bunları domain aldığımız firmadaki name serverlerimizle değiştiriyoruz.

yeni name serverlerin oturup oturmadığını https://www.whatsmydns.net/ sitesinden NS sekmesini seçip sorgulama yapabilirsiniz..

Evet şimdi bütün işlemleri halletik sitemiz cloudflareye ekli ve stabil bir şekilde çalışıyorsa asıl konumuza geçebiliriz..

ilk önce cloudflare hesabımızın ana sayfasından sitemize tıklıyoruz üst menüde bulunan  Crypto sekmesine tıklıyoruz aşağıdaki resimdeki gibi bir bölüm açılacak oradan Flexible seçiyoruz ve ilk etapta hemen altında bulunan kısım sizde mavi olarak görünebilir,Active certifice yazana kadar bekliyoruz alttaki resimdeki gibi

Bundan sonraki işlerimiz son maddeye kadar wordpress üzerinden yapılacaktır. aşağıda belirttiğim eklentileri wordpress blogumuza kuruyoruz.

WordPress HTTPS (SSL)
CloudFlare Flexible SSL

 

Bu ayarlardan sonra artık website url adresimizi değiştirebiliriz. Bunun için “Ayarlar > Genel > Site Adresi (URL)” buradaki ayarımızda URL başına “https://” getiriyoruz.

Son olarak cloudflare’a sitemizi ziyarete gelen kullanıcıların ne olursa olsun her şekilde https:// üzerinden girmelerini sağlayacağız. Cloudflare hesabımıza girerek yukardaki menüden “Page Rules > URL Patter boşluğuna http://www.alanadi.com/* > Always use https (On) > Add Rule” diyerek http olarak girilen websitemizi https adresimize yönlendirmiş oluyoruz. Adresinizi http://www.alanadi.com/* şeklinde yazdığınızdan emin olunuz.

 

Ardından tarayıcımızda site url’miz şu şekilde görünecektir..