SEO Nedir?

SEO Nedir?

Merhabalar,Değerli Arkadaşlarım Bugün’ki Başlıktada Anlaşılacağı gibi Seo Nedir?

Bir çok arkadaşımızın firma sahiplerinin duydukları ve ne anlama geldiğini bilmediklerini az çok çevremde ki arkadaşlarımdan duyar oldum, “SEO” (Search Engine Optimization) Kısaltmasıdır,Nasıl Yapılır Seo? Her nekadar Yapılacak işlerde üste çıkarsınız diyerek söz vermiyorum 🙂 Seo Google, Yahoo, Yandex, Bing Tarzı arama motorları’nın  web sitemizi daha kolay bir şekilde taramasını sağlamak amacıyla yapılan teknik düzenlemelerdir, Seonun Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu demektir,SEO, Websitemizi arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon işlemleridir. Seo kendi içinde ikiye ayrılır iç seo ve dış seo bu işlemler arama motorlarında yükselmek için yapılan işlemlerin tamamını kapsar.Seo arama motorunda sitelerimizin üst sıralara çıkmasında önemli bir etken olup bu işlemi rakiplerimizinde yaptığını düşünürsek,Tatlı bir rekabet olduğu aşikar.

SEO Nedir, Seo nasıl yapılır, Seo Optimizasyonu Faydaları nelerdir?

aşağıdaki video detaylı bir şekilde kafanızda kalan soru işaretlerini ortadan kaldırmayı ve yapmanız gerekenleri ve işin mantığını anlamanıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

videoyu hazırlayan Hasan Bozkurt ‘ a Teşekkürler.

Seo internet (online) ortamdaki reklamcılığın en önemli etkenlerindendir.

 

 • Site kodlarının arama motoru optimizasyonu uyumlu olacak şekilde optimize edilmesi
 • Seo analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması
 • Rakip sitenin çalışmalarını takip etmek
 • Backlink sorgulama siteleri ile rakip sitelerin aldığı bağlantıları takip etmek ve buna göre bir yöntem geliştirmek.
 • Site hızı arama motorları tarafından sevilecek düzeye getirilmesi
 • İçeriğin makale yazım kurallarına uyacak şekilde düzenlenmesi
 • Resimlerin hem boyut hem de özgünlük yönünden kontrolü
 • Doğal backlink alımı ile sitenize daha fazla referans sağlanması
 • Anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve içeriklere yön verme çalışması
 • Aşırı seoy’a ve spam’e yol açacak etkenlerden uzak durmak
 • İçeriği ilk giren olmaya ve özgün olmaya gayret etmek
 • Uygun bir domain tespiti
 • Sayfa otoritesinin artırılması için çalışmalar yapılması
 • Yerel seo dizinlerine kayıt
 • Sosyal medya yönetimi ile sosyal sinyallerin artırılması. Böylece marka bilinirliğine katkıda bulunmak
 • İtibar yönetimi ile firma , marka güvenini artırmak
 • Google kalite politikalarına uygunluk
 • Responsive tasarım ile tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanımın elde edilmesi
 • Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli içerik sunmak
 • İş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri

SEO Nasıl Yapılır ? – Popülarite

SEO bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Google Yönergelerine Uyun

Spam içerik veya black hat seo taktikleri eninde sonunda sitenize zarar verecektir. Google birkaç sene öncesine kadar gizli yazıyı fark edemiyordu, fakat  şu an fark ediyor. İlk siteleri indeksten silindiğinde  firmaların düştükleri komik durumları hatırlıyorum. Google’ın zaman içerisinde spam içeriği daha iyi ayırt ettiğini unutmayın. Kirli link çalışmalarının da sonu bu şekilde olacak.  (bloglara abuk yorumlar hack link vs)

On Page SEO Nedir? Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Google ekibinden gelen tüm açıklamalar site sahiplerinin veya web yöneticilerinin sitelerin bu kısımları ile ilgilenmeleri ve dış seo çalışmalarını tamamen doğal olarak gelişmesini beklemek yönündedir. Site içi seo çalışmaları tamamen ziyaretçilere daha iyi hizmet vermeyi ve arama motorlarının sitenizi daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde taraması gibi işlemleri içermektedir.

 Görsellerinizin bulunabilir olması, sitenizdeki makalelerinin anlaşılır olması, özgün ve kaliteli olması, sitenin basit bir ara yüze sahip olması, insanların sitenizde kalma süreleri ve sitede dolanma sürelerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, sitemap ve robtext dosyalarının oluşturulması, sitenizdeki arama motoru uyumlu link yapısı, mobil uyumluluk ve bu gibi işlemlerinin tamamına site içi seo yani on page seo çalışmaları denilmektedir.

Off Page SEO Nedir? Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Siteye dışarıdan verilen bağlantılar sayesinde sitenin istenilen aramalarda yukarı çıkması hedeflenir. Forumlar, sözlükler, bloglar, haber siteleri gibi web üzerinde yayın yapan birçok mecradan sitenize dahili bağlantılar (backlink) alarak sitenin yukarıya çıkmasını sağlarsınız.

Bu kısım tüm webmaster camiasında her zaman tartışmaya açık ve gelişen bir bölümdür. Artık Google’nin sanal hafızası var diyebiliriz. Manipülasyonları, onu kandırmak için yapılan çalışmaları çok rahat anlayabiliyor. Bu nedenle SEO çalışmaları olabildiğince doğal yapılmalı. Doğal bir link inşaası yapabilmek ise; ciddi bir tecrübe ve sistem bilgisi gerektirmektedir.

Google siteye gelen tüm bağlantıların (backlinklerin) doğal yollarla gelmesi ve eğer bir site iyi işler yaparsa ona doğal, kaliteli ve özgün bağlantılar geleceğini savunurken; web yöneticileri bunun özelliklede gelir elde edilebilecek rekabetin yüksek olduğu ticari kelimelerde imkansız olduğunu savunmaktadır.

Aslında bu noktada Google’nin tüm bu işleri para kazanmak amacıyla yaptığını unutmamak gerekir. O nedenle özelliklede ticari kelimelerde site sahiplerinin dış seo’dan çok sem’e yönelmesini istemesi kadar doğal bir şey olamaz.

Önceleri Site Dışı SEO; toplist, dizin, forum ve footer backlinklerden ibaretti. Günümüzde ise site dışı seo çalışmaları müthiş kompleks bir yapıya bürünmüştür. Yüzden farklı backlink çeşidinin sitenin hiti ve sosyal sinyalleri ile uyumlu şekilde siteye eklenmesi gerekmektedir. Bu işte gerçekten yorucu ve uzun zaman almaktadır. Eğer yeterli bilgi ve tecrübeye sahip kişiler tarafından yapılmazsa sonucu Google’de site adresinin ceza alması ve hiç bir arama sonuçlarında gösterilmemesidir. Bu nedenle risklidir!