ne zaman aşı yapılır

Bahçemizdeki ağaçlara ne zaman aşı yapılır?

Ağaçlara yapılan aşılama işlemi bilindiği üzere ağacın cinsini iyileştirmek ve çok daha iyi cins ürün alabilmek için uygulanmaktadır. Bu işlemin ilk kez M.Ö 3000 yıllarında Çinliler tarafından yapılmakta olduğu belirtilmektedir.

Eğer verimli ve sağlıklı bir meyve bahçesine sahip olmak istiyorsanız, ağaç aşılama işlemini ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bu işlemin de elbette kendine ait dönemleri vardır ve bu dönemlere riayet edilmesi şarttır. Ağaç aşısının iki bölüme ayrıldığını belirtmekte fayda vardır. Buna göre aşılar kalem aşısı ve yaprak (göz) aşısı adı altında toplanırlar. Aşılama işlemi elbette bu konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olan üreticiler tarafından yapılmalıdır.

Aşılama mevsimine gelecek olursak; ağaçlarda aşılama işlemi ilkbahar mevsiminde yapılmaktadır. Nisan ve Mayıs ayları aşılama işlemi için en uygun aylardır. Bu aylarda hem gül tarzı ağaççıklara hem de diğer meyve ağaçlarına her türlü aşı rahatlıkla uygulanabilmektedir. Aşılama yapılırken, bazı ince noktalara da dikkat edilmelidir. Bunlardan biri de ağaçların yapraklanmaya başlaması ile uygulanacak olan yöntemdir. Bu süreçte hem kuvvetin dağılmaması hem aşılanacak olan kesimin daha rahat beslenebilmesi için, kesim yapılacak olan yerin alt kısmından süren tomurcukların koparılması gerekmektedir. Aşı kalemi henüz meyve vermemiş fidanlardan da alınabilmektedir. Bazılarına göre bu işlem yüzünden aşılanan ağaç geç meyve vermektedir ancak bunun yanlış bir kanı olduğu ortaya çıkmıştır. Aşı fidanının cinsi iyi oldukça sorun çıkmamaktadır.

Kalem aşısının yapılmasında üzerinde göz yani tomurcuk bulunan bir dalcık kullanılmaktadır. Bu aşı türü de kendi içinde 3 çeşide ayrılmaktadır. Yarma kalem aşısı, İngiliz tarzı yarma kalem aşısı ve çoban aşısı bu türlerin isimleridir. Yaprak yani göz aşısı da kendi arasında sürgün ve durgun olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu aşının iki çeşidi de aynı tekniği içermektedir. Aradaki tek fark aşının yapılacak olduğu mevsimdir. Aşılama işleminde dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de aşı kalemi adı verilen aşılama yapılacak olan parçaların, genç ve iyi cins ağaçlardan alınması gerektiğidir. Ağaç aşılama işleminde bu gibi noktalara dikkat edildiği takdirde çok daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.